معرفی به دوستان

در سال‌های اخیر، به‌کارگیری نیروی خورشیدی به دلایل مختلفی رشد صعودی داشته است. افزایش نیاز به انرژی، مشو‌ق‌های مختلف برای استفاده از آن، هزینه کمتر، فناوری جدیدتر و اهداف زیست‌محیطی، جزو مهم‌ترین دلایل افزایش این نیروگاه‌ها هستند. در این نوشته، به ۱۰ مورد از بزرگ‌ترین نیروگاه‌ها یا مزارع خورشیدی دنیا در سال ۲۰۲۱ می‌پردازیم.

سرویس انرژیهای تجدیدپذیر: در سال‌های اخیر، به‌کارگیری نیروی خورشیدی به دلایل مختلفی رشد صعودی داشته است. افزایش نیاز به انرژی، مشو‌ق‌های مختلف برای استفاده از آن، هزینه کمتر، فناوری جدیدتر و اهداف زیست‌محیطی، جزو مهم‌ترین دلایل افزایش این نیروگاه‌ها هستند.
در این نوشته، به ۱۰ مورد از بزرگ‌ترین نیروگاه‌ها یا مزارع خورشیدی دنیا در سال ۲۰۲۱ می‌پردازیم. البته با روند روبه‌رشد این صنعت و سرمایه‌گذاری کشور‌های گوناگون در این حوزه، این فهرست مدام تغییر می‌کند و نیروگاه‌های بزرگ‌تری، جای مزارع موجود در این فهرست را می‌گیرند.
نکته جالب اینکه از میان ده نیروگاه اول دنیا، چهار نیروگاه در کشور هند، سه نیروگاه در چین، دو مورد در امارات متحده عربی و یکی هم در مصر واقع شده‌اند؛ یعنی ۹ نیروگاه بزرگ دنیا در قاره آسیا و یکی هم در قاره آفریقا هستند که نشان از سرمایه‌گذاری قابل‌توجه کشور‌های پیشرفته این قاره‌ها به این حوزه از تأمین انرژی دارد.
این شما و این هم ده نیروگاه خورشیدی بزرگ دنیا:
۱. بادلا سولار پارک، هند
بادلار سولار پارک (Bhadla Solar Park) تا امروز بزرگ‌ترین مزرعه انرژی خورشیدی در دنیا محسوب می‌شود. این نیروگاه در زمینی به وسعت حدود ۵۶ کیلومترمربع واقع شده و مجموع ظرفیت تولید برق آن حدود ۲۲۴۵ مگاوات است.
۲. هوانگا هایدروپاور هینن سولار پارک، چین
هوانگا هایدروپاور هینن سولار پارک (Huanghe Hydropower Hainan Solar Park) از سپتامبر سال ۲۰۲۰ کار خود را آغاز کرد. این نیروگاه در زمینی به وسعت ۵٫۶۴ کیلومترمربع واقع شده و ظرفیت تولیدی برابر با ۲۲۰۰ مگاوات دارد.
۳. پاواگادا سولار پارک، هند
پاواگادا سولار پارک (Pavagada Solar Park)، سومین نیروگاه خورشیدی بزرگ جهان، و دومین در هند است. این پارک خورشیدی در زمینی به وسعت حدود ۵۲ کیلومترمربع ساخته شده و ظرفیت تولید برق آن، حدود ۲۰۵۰ مگاوات برآورد می‌شود.
۴. بنبن سولار پارک، مصر
بنبن سولار پارک (Benban Solar Park)، تنها نیروگاه این فهرست است که در قاره آفریقا واقع شده است. این پارک خورشیدی در زمینی ۳۷٫۲ کیلومترمربعی قرار گرفته و ظرفیت تولید برق آن هم حدود ۱۶۵۰ مگاوات است.
۵. تنگر دیزرت سولار پارک، چین
تنگر دیزرت سولار پارک (Tengger Desert Solar Park)، پنجمین پارک خورشیدی بزرگ دنیا و دومین در کشور چین محسوب می‌شود. این نیروگاه بزرگ حدود ۴۳ کیلومترمربع وسعت دارد و حدود ۱۵۴۷ مگاوات هم برق تولید می‌کند.
۶. نور ابوظبی، امارات متحده عربی
نور ابوظبی (Noor Abu Dhabi) فعالیت خود را از ژوئن ۲۰۱۹ آغاز کرد. این نیروگاه بزرگ خورشیدی در زمینی به مساحت ۸ کیلومترمربع واقع شده و حدود ۱۱۷۷ مگاوات ظرفیت تولید برق دارد. انرژی پاک تولیدی در این مجموعه، کربن تولیدشده توسط حدود ۲۰۰هزار خودرو را کم می‌کند!
۷. محمد بن راشد آل مکتوم سولار پارک، امارات متحده عربی
محمد بن راشد آل مکتوم (Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park) هفتمین پارک خورشیدی بزرگ دنیاست. این نیروگاه در زمینی به وسعت ۷۷ کیلومترمربع قرار گرفته و حدود ۱۰۱۳ مگاوات برق تولید می‌کند.
۸. کورنوول آلترا مگا سولار پارک، هند
کورنوول آلترا مگا سولار پارک (Kurnool Ultra Mega Solar Park)، حدود ۲۴ کیلومترمربع وسعت دارد و حدود هزار مگاوات هم برق تولید می‌کند. برای ساخت این پارک خورشیدی در استان کورنوول هند، حدود ۹۸۰میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده است.
۹. داتونگ سولار پاور تاپ رانر بیس، چین
داتونگ سولار پاور تاپ رانر بیس، چین (Datong Solar Power Top Runner Base) هنوز در دست تکمیل است. این نیروگاه فعلا هزار مگاوات ظرفیت تولید دارد، اما قرار است با تکمیل پروژه، حدود ۳هزار مگاوات ظرفیت تولید داشته باشد.
۱۰. ان‌پی کونتا، هند
ان‌پی کونتا (NP Kunta) چهارمین نیروگاه بزرگ هند است. ظرفیت فعلی آن حدود ۹۷۸ مگاوات است و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته به حدود ۱۵۰۰ مگاوات خواهد رسید. این پارک خورشیدی در زمینی به مساحت ۳۲ کیلومترمربع ساخته شده است.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید طبق آمار‌های رسمی موجود، تولید برق از مجموع انرژی‌های خورشیدی و بادی در ایران، زیر ۱درصد کل انرژی تولیدی است؛ که نشان از مسیر طولانی ما در رسیدن به تأمین حجم بالایی از نیروی برق موردنیاز از طریق مزارع یا نیروگاه‌های خورشیدی دارد.

نظرات

 
   
 
Captcha