فعاليت ماینرهای غیرمجاز، فراتر از بحران خاموشي

معرفی به دوستان

بررسي هاي دقيق صورت گرفته در توانير نشان داد كه فعاليت غيرمجاز مراكز استخراج رمز ارز، مي بايست به عنوان عاملي بزرگتر و فراتر از خاموشي و افزوده شدن يك مصرف كننده به جمع ديگر مصرف كنندگان برق در نظر گرفته شود چرا كه آثار آن مي تواند باعث بهم خوردن گسترده توازن توليد و مصرف برق شود كه در سطوح بعدي بر انگيزه هاي كنشگران اقتصادي و در نهايت توليد ساير كالاها و خدمات و... تاثير خواهد گذاشت.

براساس این مطالعه که در شرکت توانیر انجام شده است و نتایج آن با عنوان "فراتر از بحران خاموشی" در اختیار مسئولان قرار گرفته است، نشان داد که رکورد بی سابقه و ۲۰ درصدی رشد مصرف برق در سال جاری، با هیچ کدام از اصول برنامه ریزی و طراحی شبکه‌های برق سازگار نبوده است و این میزان رشد حداکثر در طول ۵ سال قابل تصور بود.
در این بررسی ضمن اشاره به عوامل افزایش زودهنگام و شدید دمای هوا تا ۵ درجه و در مدار قرار گرفتن زودهنگام سیستم‌های سرمایشی، راه اندازی زودهنگام چاه‌های کشاورزی به دلیل کاهش بارش‌ها و رواناب‌های سطحی و رشد تولید و افزایش مصرف برق صنایع بزرگ در کنار عامل کمتر شناخته شده استفاده فزاینده از ماینر‌های و تجهیزات استخراج رمزارزبه عنوان عوامل اصلی رشد مصرف برق، به صورت ویژه به مولفه رمزارز‌های غیرمجاز پرداخته شد.
در مقدمه این گزارش آمده است: میزان رشد مصرف برق سالانه گروه‌های تجاری، خانگی و صنعتی مشخص و هرگونه رشد خارج ازاین مصارف، غیرمتعارف تلقی می‌شود.
این مطالعه که کمترین مصارف در اردیبهشت ماه‌ها سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ بین ساعات ۲ تا ۵ بامداد (یعنی خنک‌ترین ساعات شبانه روز) انجام شد، نشان داد که مصرف برق برخی استان‌ها در بازه زمانی منتخب چندبرابر شده است و استان‌های متعددی نیز افزایش بین ۱۰ تا ۲۰ درصدی مصرف برق را در فاصله ساعات ۲ تا ۵ بامداد شاهد بوده اند.
در ادامه آمده است: میزان مصارف بخش‌های خانگی و تجاری بین نیمه شب تا صبحگاه به شدت کاهش می‌یابد و با کنار گذاشتن مصرف بخش صنعتی که مصرف آن به صورت لحظه‌ای و از طریق کنتور‌های هوشمند قابل رصد است، می‌توان مصارف بالا در این ساعات را به عامل مصرف کننده جدید نسبت به روند درازمدت، یعنی رمرزارز‌ها نسبت داد.
براساس آنچه در این مطالعه به آن اشاره شد، این میزان رشد نمی‌توانسته است به بخش‌های خانگی و تجاری که در آن ساعات شبانه روز کمترین میزان مصرف را دارند یا حتی صنعتی که مصرف آن به صورت لحظه‌ای رصد می‌شود، نسبت داده شود و این مصرف تنها می‌تواند متعلق به تولید رمزارز‌ها باشد که بدون وابستگی به ساعات خاص حتی در نیمه شب نیز مصرف برق آن‌ها ادامه دارد.
این بررسی همچنین نشان داد که میزان متوسط خاموشی‌ها در روز‌های محدودی از ماه‌های گرم سال جاری، نزدیک به ۲۰۰۰ مگاوات بوده است (معادل مصرف برق براوردی دستگاه‌های استخراج رمز ارز) و چنانچه در سال جاری دستگاه‌های تولید رمزارز به عنوان مهمان ناخوانده در شبکه برق حضور نداشتند، حتی با وجود کمبود منابع آبی، با توجه به اجرای برنامه‌های پاسخگویی بار در بخش‌های صنعتی و کشاورزی، خاموشی بسیار کمتری متوجه بخش خانگی کشور می‌شد.
در نتیجه گیری این مطالعه همچنین تاکید شده است که استمرار مصرف شدید برق به ویژه در فصل زمستان که به طور طبیعی امکان تولید برق آبی کاهش می‌یابد و همچنین تعدادی از واحد‌های نیروگاه‌های حرارتی برای تعمیرات سالانه از مدار خارج می‌شوند، می‌تواند اثر منفی بزرگتری در تامین برق کشور داشته باشد.

نظرات

 
   
 
Captcha