جایگزینی نیروگاه ها

جایگزینی نیروگاه ها در شرایط فعلی منطقی نیست

معرفی به دوستان

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین در پاسخ به اظهارات برخی افراد که تولید برق با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر را جایگزینی مناسب برای نیروگاه‌های حرارتی می‌دانند؛ گفت: در شرایطی که تحریم‌ها بر کشور سایه انداخته و همچنین در شرایط اقتصادی کنونی، سخن گفتن از جایگزینی نیروگاه‌ها منطقی نیست.

علی فرهور  با اشاره به صحبت‌های اخیر برخی افراد در خصوص تاثیر نیروگاه بر آلودگی محیط زیست اظهار کرد: متاسفانه در شرایطی که به وفاق ملی برای گذر از شرایط فعلی نیازمندیم، شاهد آن هستیم که برخی افراد، بدون در نظر گرفتن ملاحظات فنی و تخصصی، نظراتی را بیان می‌کنند که به دلایل مختلف، قابل اجرا نیست.
مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین افزود: اختصاص سهمیه سوخت گاز طبیعی به واحد‌های نیروگاه بر عهده این شرکت نبوده و تابع شرایط آب و هوایی و ملاحظات فنی است.
فرهور بیان کرد: ارزش حرارتی سوخت گاز طبیعی با سوخت مازوت، تقریبا برابر است، اما بهای یک مترمکعب سوخت گاز طبیعی، حدود ۷۰۰ ریال در مقابل ۲۰۰۰ ریال، به ازای هر لیتر مازوت است؛ بنابراین منطقی نیست در شرایط مساوی، از سوخت مازوت استفاده کرده و دچار ضرر اقتصادی بشویم.
وی در ادامه به دلایل تحمیل مصرف سوخت مازوت در واحد‌های نیروگاه اشاره کرده و گفت: اگر حوزه‌های مصرف سوخت را به خانگی، صنعتی، کشاورزی و تجاری تقسیم کنیم، اولویت اول در مصرف سوخت گاز طبیعی، متعلق به مصرف کنندگان خانگی و سپس سایر حوزه‌ها است، چرا که در فصل‌های سرد سال، به ویژه در مناطق سردسیر کشور، نیاز به سوخت گاز طبیعی برای استفاده در وسائل گرمایشی، افزون می‌شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین ایجاد اشکال در خطوط انتقال سوخت گاز، از دیگر دلایل کاهش سهمیه این نوع سوخت به نیروگاه‌ها است که رفع این گونه اشکالات، می‌تواند زمان بر بوده و موجب قطع و یا کاهش سهمیه سوخت گاز شود.
۸۸ درصد سوخت نیروگاه شهید رجایی قزوین، گاز طبیعی است
مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی ادامه داد: حال در شرایط سرد سال که میزان سهمیه سوخت گاز طبیعی کاهش می‌یابد، اگر نخواهیم از سوخت نوع مایع استفاده نماییم، چه باید کرد؟ آیا واحد‌های تولید برق را باید از مدار خارج کنیم؟
وی اضافه کرد: اگر چنین شود، نیاز مردم به انرژی الکتریکی را که همه وجوه زندگی، تحت تاثیر آن است، چگونه تامین کنیم و یا موضوع امنیت را که وابستگی زیادی به پایداری تولید برق دارد، چگونه برقرار شود؛ همه این‌ها پرسش‌های مهمی است که باید به طور موازی در کنار دغدغه‌های زیست محیطی، از سوی مسئولان پاسخ داده شود.
فرهور در پاسخ به اظهارات برخی افراد که تولید برق با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر را جایگزینی مناسب برای نیروگاه‌های حرارتی می‌دانند؛ بیان کرد: در شرایطی که تحریم‌ها بر کشور، سایه انداخته و همچنین در شرایط اقتصادی کنونی، سخن گفتن از جایگزینی نیروگاه‌ها منطقی نیست.
وی عنوان کرد: استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر، تنها بخشی از سبد تولید برق کشور را تشکیل می‌دهد، در حالی که حوزه‌های مربوط به مصارف خانگی، صنعتی، کشاورزی و تجاری، برای مصرف انرژی و تداوم تولیدات خود، نیازمند انرژی الکتریکی پایدار و مطمئن هستند.
مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین به تلاش‌های به عمل آمده برای افزودن به سهمیه سوخت پاک (گاز طبیعی) در نیروگاه اشاره کرد و گفت: موضوع محیط زیست، دغدغه همه، از جمله مدیریت و کارکنان نیروگاه شهید رجایی است که مذاکرات فراوان با مسئولان استانی و کشوری و همچنین نظر مساعد مسئولان نسبت به اختصاص سهمیه سوخت گاز طبیعی بیشتر به نیروگاه شهید رجایی، روشن کننده این سخن است.
وی در پایان گفت: تلاش در این جهت موجب شده است سهم مصرف سوخت گاز طبیعی نسبت به سوخت مایع در سال ۱۳۹۲ که ۳۴ درصد بوده است در پایان سال ۱۳۹۷ به ۸۸ درصد برسد.

نظرات

 
   
 
Captcha