معرفی به دوستان

مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت: پیش بینی می‌شود با حمایت‌های وزارت نیرو ۳۸۴۶ مگاوات واحد جدید نیروگاهی تا پیک ۹۹ به شبکه سراسری برق کشور افزوده شود.

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت برق حرارتی در جلسه مجمع عمومی شرکت برق حرارتی ضمن تشریح وضعیت نیروگاه‌های کشور اظهار داشت: ۱۲۲۳ مگاوات به صورت رسمی توسط معاون اول رییس جمهور و وزیر نیرو در سال ۹۷ به بهره برداری رسیده است.
محسن طرزطلب خاطرنشان کرد: نیروگاه‌های حرارتی در طی سال‌های گذشته سهم مهمی از تولید انرژی در کشور را در اختیار داشته است به نحوی که بیش از ۹۲ درصد برق مورد نیاز کشور توسط این نیروگاه‌ها تأمین شده است.
وی افزود: خوشبختانه میزان مصرف سوخت گاز طبیعی در طی سال‌های قبل افزایش پیدا کرده و در این زمینه از ۸۱ درصد در سال ۹۴ به حدود ۹۰ درصد در سال ۹۷ رسیده است.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی همچنین با ارائه نموداری از وضعیت راندمان نیروگاه‌های برق حرارتی سراسر کشور، گفت: امیدواریم طبق برنامه ریزی انجام شده و افق ۱۴۰۰ به راندمان ۴۰ درصد در نیروگاه‌های حرارتی برسیم و در همین راستا برنامه‌ای را دنبال می‌کنیم تا با احداث بخش بخار، نیروگاه‌های گازی را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم.
طرزطلب خاطرنشان کرد: ضریب آمادگی نیروگاه‌ها نسبت به چندسال گذشته از وضعیت مناسب تری برخوردار بوده است و تا شش ماه اول سال ۹۸ توانستیم ۹۹ درصد ضریب آمادگی خودمان را حفظ کنیم.
وی به وضعیت پیک مصرف در سال ۹۷ و ۹۸ نیز اشاره کرد و ادامه داد: پیک مصرفی در سال ۹۸ تقریبا به ۵۷۶۸۱ مگاوات رسیده که رشد مصرف حدود یک درصد را نشان می‌دهد.
بر این اساس برنامه‌ای داریم برای سال آینده با انجام به موقع تعمیرات نیروگاه‌های دولتی و خصوصی، ظرفیت توان عملی نیروگاه‌های کشور را به خوبی حفظ کنیم.
طرزطلب تصریح کرد: با توجه به تغییر نرخ ارز و زیان انباشته شده ایجاد شده به دنبال این هستیم تا بدهی‌ها به پیمانکاران و بانک‌ها پرداخته شود و یگانه راهکار موجود را استفاده از ظرفیت‌های قانون بودجه برشمرد و اشاره نمود خوشبختانه در طی ۳ سال گذشته بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان از بدهی مجموعه به پیمانکاران شرکت کاسته شده است.
وی همچنین به برنامه‌های این شرکت در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، می‌بایست ۳۸۴۶ مگاوات برق را در سال ۹۹ به شبکه سراسری کشور اضافه کنیم. این در حالیست که می‌بایست نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان نیز برای تعمیرات نیروگاه‌های دولتی هزینه کنیم تا برای تأمین برق دوره اوج مصرف سال ۹۹ آمادگی کافی فراهم شود.
این در حالی است که به همین میزان نیز در نیروگاه‌های خصوصی برای حفظ آمادگی آن‌ها برای سال آینده منابع ریالی و ارزی مورد نیاز است.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی افزایش قیمت تعرفه برق در بازار، افزایش منابع عمومی و راه اندازی بازار گواهی ظرفیت در بورس را از جمله مواردی دانست که می‌تواند وضعیت شرکت تولید برق حرارتی و حوزه تولید برق را بهبود بخشد.

نظرات

 
   
 
Captcha