باز هم افزایش مصرف برق

تداوم صعودی پیک مصرف برق

معرفی به دوستان

مصرف برق کشور روز گذشته در حالی به ۴۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید که هنوز طرح افزایش تعرفه برای پر مصرف‌ها در مجلس شورای اسلامی نهایی نشده است و تا رسیدن به روز‌های گرم تابستان مدت زمانی باقی است.

میزان مصرف برق در زمان اوج مصرف روز گذشته به ۴۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید و البته این میزان در مدت مشابه پارسال ۳۸ هزار و ۲۴۳ مگاوات بود.
هیات وزیران ۲۷ اسفند پارسال به پیشنهاد وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه کشور، تعرفه‌های آب و برق مشترکان پرمصرف را اصلاح کرد.
هیات وزیران در جلسه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ مقرر کرد تا بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۹۸ سالیانه به میزان هفت درصد افزایش یابد.
سازمان برنامه و بودجه کشور دهم اردیبهشت اعلام کرد: پس از بازنگری در استاندارد برچسب انرژی ساختمان‌ها، تعرفه مشترکانی که مصرف برق و گاز طبیعی آن‌ها بیش از الگو‌های مصرف تعیین شده باشد، افزایش خواهد یافت.
شرکت توانیر ۲۵ اردیبهشت از اصلاح تصویب نامه افزایش تعرفه پرمصرف‌ها خبر داد که هنوز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در باره آن نظری نداده است.
چندی پیش «رضا اردکانیان»، وزیر نیرو هم در این باره گفته بود: هدف وزارت نیرو از افزایش قیمت برق مشترکان پرمصرف، اعمال مدیریت مصرف است.
وی در یک گفت و گوی خبری، با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف برق در کشور اظهار داشت: در بخش مدیریت مصرف، بخش عمده اجرای برنامه‌ها بر عهده مشترکان است و در صورتی که عادت‌های مصرف درست نباشد، امکان تامین برق پایدار در شبکه میسر نخواهد شد.
اردکانیان ادامه داد: اقداماتی از سوی وزارت نیرو برای تامین برق در سال ۹۸ انجام شده است و مردم نیز باید با مدیریت مصرف در این برنامه‌ها مشارکت داشته باشند.
وزیر نیرو بیان کرد: مدیریت مصرف اقدامی جمعی است که نیازمند مشارکت آحاد مردم است و در این میان نقش رسانه‌های جمعی در الگوسازی اهمیت ویژه دارد.
اکنون سرنوشت طرح افزایش تعرفه پرمصرف‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است و از طرف دیگر روند افزایش مصرف برق از هم اکنون گریبان صنعت برق ایران را گرفته است.
گرچه برخی اعتقاد دارند این میزان افزایش تعرفه هم اثر چندانی بر روی اصلاح روش مصرف پرمصرف‌ها ندارد، اما انتظار می‌رود همین مقدار کم هم هرچه زودتر اجرایی شود تا شاید بتواند کمی و فقط کمی به بهبود مدیریت مصرف کمک کند.

نظرات

 
   
 
Captcha