برق ارزان ایران

برق ارزان ، ایران را به بهشت تولید ارزهای مجازی تبدیل کرده است

معرفی به دوستان

قیمت بسیار پایین برق در کشور باعث شده است که بسیاری از فعالان حوزه تولید ارز مجازی در جهان از جمله بیت کوین به فکر ورود به ایران و اجاره سوله‌هایی برای راه اندازی ماینر‌های بین کوین و دیگر ارز‌های مجازی شده است.

قیمت بسیار پایین برق در کشور باعث شده است که بسیاری از فعالان حوزه تولید ارز مجازی در جهان از جمله بیت کوین به فکر ورود به ایران و اجاره سوله‌هایی برای راه اندازی ماینر‌های بین کوین و دیگر ارز‌های مجازی شده است. هزینه برق بسیار پایین (قیمت ۰.۰۰۶ دلار به ازای هر کیلووات ساعت) باعث وسوسه ماینر‌های خارج از کشور، برای ورود به ایران شده است. البته پیچیده‌ترین بخش ماجرا در این بین ورود به ایران (باتوجه به قوانین ایران درباره ارز‌های مجازی) و سرمایه گذاری در این بخش است. طبق قاعده کاری ماینینگ بیت کوین نوعی از آربیتاژ انرژی است. ماینر‌ها هنگامی به درآمدزایی می‌رسند که هزینه تولید سکه‌ها (که در حال حاضر، میزان آن ۱۲.۵ بیت کوین به ازای هر بلوک تراکنش است، به‌علاوه هر کارمزدی که به آن‌ها تعلق می‌گیرد) کمتر از خود عملیات ماینینگ باشد که هزینه برق نیز شامل آن می‌شود.
نیما دهقان یکی از فعالان بازار ارز‌های دیجیتال به وب سایت «کوین‌دسک» گفته است با سرمایه‌گذاران خارجی که قصد دارند در ایران به فعالیت ماینینگ بپردازند، جلساتی داشته است. «ما سرمایه‌گذارانی از کشور‌های اسپانیا، اوکراین، ارمنستان و فرانسه داشته‌ایم که از فارم‌های استخراج ما، بازدید به عمل آورده‌اند. شرکت ما قراردادی با یک شرکت ماینینگ اسپانیایی بنام کوین پادز (Coinpods) به امضاء رسانده است که به‌عنوان شریک محلی، اقدام به راه اندازی فارم‌های استخراج در ایران کند. این فرآیند، شامل سه مرحله خواهد شد: مرحله اول، فاز آزمایشی برای حصول اطمینان خواهد بود که در حال انجام است. مرحله دوم، همکاری در ایجاد زیرساخت‌های جدید است که این مرحله نیز به‌گونه‌ای شروع شده است؛ و مرحله سوم، جذب سرمایه‌گذاران بیشتری از خارج ایران خواهد بود.»
نیمه‌های تابستان امسال بود که شورای عالی فضای مجازی در مصوبه‌ای راه استفاده از ارز‌های مجازی در کشور باز کرد. ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: مطابق با مصوبه این شورا ارز دیجیتال به زودی در کشور قانونی و رسمی خواهد شد.» همچنین در ماه‌های گذشته مسئولان بانک مرکزی هم ارز طراحی ارز مجازی داخلی بار‌ها خبر داده اند و هفته گذشته هم رئیس کل بانک مرکزی در همایش سالانه پولی و بانکی بر این موضوع تاکید کرد. در این بین و باتوجه به تحریم‌های آمریکا بسیاری از کارشناسان تاکید می‌کنند که ایران با استفاده از ارز‌های دیجیتا و فناوری بلاک چین می‌تواند بخشی از تحریم‌ها دور زده و از این فرصت به بهترین شکل استفاده کند.
در حالی که هزینه‌های برق در ایران همواره نسبتاً پایین بوده است، کاهش قابل‌توجه ارزش ریال ایران که بخشی از آن به دلیل تحریم‌های اخیر دولت آمریکا علیه ایران است، باعث شده که این فرصت برای فعالان حوزه تولید ارز مجازی جذاب‌تر به نظر برسند؛ اتفاقی که هم اکنون در چین نیز به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده ارز مجازی رخ می‌دهد. در این کشور هم تولید برق ارزان باعث شده که فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه تولید ارز مجازی شکل بگیرد و فارم‌ها یا مزارع وسیعی ایجاد شود.

نظرات

 
   
 
Captcha