مصرف برق

صرفه جویی در مصرف

معرفی به دوستان

از سال 1995 تاکنون نصب برچسب انرژی روی وسایل برقی در اروپا و آمریکا الزامی شده است. دستگاه‌هایی که روی آنان برچسب A وB نصب باشد، دستگاه‌هایی کارآمد، کم‌مصرف و اقتصادی‌اند و در عوض دستگاه‌های با برچسب G و F پرمصرف با کارایی کم‌اند.


این روزها همه از آلودگی‌ هوا، گرم شدن کره زمین و اثرات مخرب آن بر محیط زیست صحبت می‌کنند. شاید شما هم در برنامه‌های تلویزیونی یا مطالب روزنامه‌ها خوانده یا شنیده باشید که صرفه‌جویی در مصرف برق یعنی کمک به آلودگی کمتر محیط. شاید از خود بپرسید این حرف چه معنی دارد و مثلا برقی که یخچال استفاده می‌کند چگونه ممکن است سبب آلودگی محیط شود؟ جواب این سوال روشن است. در بسیاری از مناطق دنیا به ویژه مناطق حاره‌ای برای تولید برق از فیول که سوختی مایع حاصل از نفت و بسیار آلوده‌کننده است، استفاده می‌شود. حال که موضوع برای شما روشن شد، بهتر است در هنگام خرید وسایل برقی ابتدا در مورد میزان برق آن اطلاعات جمع کنید...

از سال 1995 تاکنون نصب برچسب انرژی روی وسایل برقی در اروپا و آمریکا الزامی شده است. دستگاه‌هایی که روی آنان برچسب A وB نصب باشد، دستگاه‌هایی کارآمد، کم‌مصرف و اقتصادی‌اند و در عوض دستگاه‌های با برچسب G و F پرمصرف با کارایی کم‌اند.

 

هزینه‌ از دست رفته، جبران می‌شود!

کاملا واضح است که شما برای خرید یک دستگاه برقی با برچسب انرژی A یا B مجبورید هزینه بیشتری بپردازید اما خوب فکر کنید این هدر رفتن پول نیست بلکه هزینه اصلی با کاهش مبلغ فیش برق ماهانه شما جبران خواهد شد.

 

درست مصرف کنید


اجازه بدهید این موضوع را با چند مثال ساده روشن کنیم. فرض کنیم شما عادت دارید در یخچال را چند دقیقه باز بگذارید. ظرف داغ غذا را فورا در یخچال قرار دهید یا اگر یخچال شما برفک می‌بندد تنها 2 بار در سال آن را تمیز کنید. حال شخص دیگری را در نظر بگیرید که ماه به ماه یخچالش را تمیز می‌کند. در آن را به سرعت پس از اتمام کار می‌بندد. به هیچ وجه ظرف گرم را درون یخچال نمی‌گذارد و یخچالش به دیوار نچسبیده است حتی اگر هر دو یخچال برچسب A داشته باشند میزان مصرف برق آنها یکسان نخواهد بود. نحوه مراقبت شما از وسایل برقی‌تان می‌تواند در میزان مصرف برق آنها دخیل باشد.یک مثال دیگر، فرض کنید شما به تنهایی زندگی می‌کنید یا
یک خانواده 6 نفره هستید. آیا فکر می‌کنید برای هر دو خانواده یخچالی به یک اندازه مناسب است. اگر تنها زندگی می‌کنید یا دو نفر هستید یک یخچال 25 فوت آمریکایی به کارتان نمی‌آید و تنها مبلغ قبض برق‌تان بالا می‌رود.

 

شستشو با درجه حرارت پایین

میزان مصرف برق در ماشین‌های لباس‌شویی و ظرف‌شویی به میزان درجه حرارتی انتخابی شما بستگی دارد. در برخی از ماشین‌های جدید شما این امکان را دارید که درجه حرارت را خود تنظیم کنید یا زمان شستشو را کمتر کنید. وقتی درجه حرارت آب 30 تا 40 درجه سانتی‌گراد باشد برق مصرفی دستگاه به نسبت درجه حرارت، 30، 90 درجه کاهش می‌یابد. شما می‌توانید با انتخاب برنامه‌هایی که درجه حرارت آب کمتر یا مدت شستشو کوتاه‌تر است، کمی در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنید. البته اگر شما دستگاه‌تان را نیمه‌پر روشن کنید یا آن‌قدر آن را پر کنید که خوب شستشو نشوند و شما مجبور به آبکشی مجدد شوید، مطمئن باشید هیچ نوع صرفه‌جویی انجام نگرفته است!

 

چهار نکته برای صرفه‌جویی در مصرف برق

1 درجه حرارت یخچال را به گونه‌ای تنظیم کنید که سبب خرابی غذاها و رشد باکتری‌ها نشود. افزایش بیش از حد درجه خنکی یخچال سبب یخ زدن مواد غذایی و اتلاف انرژی می‌شود.

2 اگر یخچال شما برفک‌ساز است،‌ آن را هر ماه و فریزر را هر سال تمیز کنید.

3 از سالم بودن وسایل برقی‌تان قبل از استفاده اطمینان حاصل کنید.


4 همیشه ظرفی مناسب با غذایتان انتخاب کنید. ماهیتابه بزرگ برداشتن برای پختن یک تخم‌مرغ تنها اتلاف آب و برق است.

نظرات

 
   
 
Captcha