سال 96 در حوزه برق چه سالی بود ؟؟؟

نگاهی گذرا به توسعه نیروگاه های کشور در سالی که گذشت

معرفی به دوستان

ظرفیت نیروگاه‌های برق حرارتی کشور در سال ۱۳۹۶ افزایش یک هزار و ۹۰۴ مگاواتی را تجربه کرد و به این ترتیب ایران در این زمینه رتبه نخست منطقه و چهارم جهان را به دست آورد.

 ظرفیت نیروگاه‌های برق حرارتی کشور در سال ۱۳۹۶ افزایش یک هزار و ۹۰۴ مگاواتی را تجربه کرد و به این ترتیب ایران در این زمینه رتبه نخست منطقه و چهارم جهان را به دست آورد. با افزایش ظرفیت بخش نیروگاه‌های برق حرارتی، ظرفیت نصب شده در این بخش به ۷۸ هزار و ۳۳۲ مگاوات رسید.
‌این ظرفیت‌های جدید نیروگاهی با بهره‌برداری نیروگاه‌هایی از جمله شیروان، سمنگان، تابان، پرند و بهبهان ایجاد شد.
پارسال در طرح‌های اقتصاد مقاومتی تکمیل و بهره‌برداری از سه هزار مگاوات نیروگاه حرارتی جدید تکلیف شده بود که براساس برنامه باید تا پایان سال به بهره برداری می‌رسید و به شبکه سراسری برق متصل می‌شد.
به باور برخی کارشناسان، علت اصلی محقق نشدن یکهزار و یکصد مگاوات ظرفیت باقیمانده (مابه التفاوت یک هزار و ۹۰۴ اجرایی تا سه هزار مگاوات ظرفیت تکلیف شده) پیاده نشدن ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و نیز کمبود منابع مالی است.
بر اساس این ماده قانونی باید با ساخت بخش بخار نیروگاه ها، سوختِ صرفه‌جویی شده یا مبلغ معادل آن به سرمایه‌گذاران پرداخت شود، اما این مهم در قانون بودجه امسال لحاظ نشد و اعتبار کافی نیز برای طرح اختصاص نیافت.
بازدهی ۳۸.۵ درصدی نیروگاه‌ها
بر پایه آخرین آمار‌های وزارت نیرو، بازدهی نیروگاه‌های کشور حدود ۳۸.۵ درصد است.
آنگونه که مسولان وزارت نیرو به ایرنا تاکید کرده اند برنامه دولت دوازدهم، افزایش بازدهی نیروگاه‌های حرارتی به دستکم ۴۰ درصد است.
با نرخ بازدهی کنونی (۳۸.۵ درصد)، بازدهی نیروگاه‌های ایران از نیروگاه‌های هند، امارات، عربستان، عراق، افغانستان و پاکستان بیشتر شده است.
یکی دیگر از مسائل مربوط به نیروگاه‌های کشور، سوخت مصرفی آنهاست.
پارسال سوخت مصرفی ۸۸،۵ درصد نیروگاه‌ها گاز طبیعی، ۶،۵ درصد گازوییل و پنج درصد مازوت بود.
هر یک درصد افزایش بازدهی نیروگاهی به کاهش ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن انتشار دی اکسید کربن ناشی از مصرف سوخت منجر می‌شود و در مقایسه با حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال هزینه سالیانه، ۵۰۰ میلیون دلار صرفه جویی در مصرف انرژی دارد.
 
منبع: رویداد24

نظرات

 
   
 
Captcha